Przejdź do treści

Terapia indywidualna

terapia indywidualna

Terapia indywidualna – “Chcę być sobą i lepiej radzić sobie w Świecie, budować pozytywne relacje z ludźmi”.

Terapia indywidualna pomoże Ci lepiej zrozumieć Twój wewnętrzny Świat Przeżyć (skąd się biorą Twoje emocje, określone myśli, potrzeby, przekonania, oporowe mechanizmy obronne). Ułatwi Ci odkrycie, jaki wpływ odegrały relacje z przeszłości na Twoje obecne kontakty z bliskimi. Będziesz mógł wykorzystać posiadane przez Ciebie możliwości w celu dokonania zmian, których oczekujesz. Psychoterapia pomoże Ci ujawnić nieuświadomione motywy postępowania, zrozumieć pojawiające się różne uczucia, poznać lepiej potrzeby i uruchomić motywację do realizacji rzeczy, które są dla Ciebie ważne. Dzięki terapii bardziej racjonalnie spojrzysz na siebie i swoje otoczenie, co poprawi kontakt z samym sobą i z osobami z otoczenia.
Terapeuta pomoże Ci uruchomić pozytywne zmiany w funkcjonowaniu poprzez wzmocnienie Twoich najlepszych stron (zasobów). Umożliwi Ci też lepsze zrozumienie ograniczeń, żebyś mógł bardziej akceptować siebie samego, co pogłębi też wiedzę o sobie, Byś mógł aktywnie regulować swoje zachowania i podejmować świadome działania w realizacji oczekiwanych celów.

Proces zmian może zachodzić małymi krokami lub większymi i to TY zdecydujesz o swojej gotowości do określonych działań lub ich braku. W terapii opieram się na dotychczasowych doświadczeniach pacjenta i koncentruję na wszelkich możliwych rozwiązaniach najlepszych dla sytuacji, w których się znajdujesz.
Istotne jest Byś nauczył się patrzeć przed siebie (kiedy już uda Ci się pozamykać różne drzwi przeszłości), a nie oglądał się za siebie i rozdrapywał na nowo bolące kiedyś “miejsca w sobie”. Każdy z nas jest niepowtarzalny i kierunek terapii dostosowuje się do konkretnych potrzeb danej osoby i jego indywidualnych problemów.

Indywidualna rozmowa ułatwia wybranie odpowiedniej strategii pomocy oraz zorientowanie się w oczekiwaniach pacjenta. Umożliwia omówienie obaw czy oporów pacjenta, przepracowanie zahamowań przez wydobycie najmocniejszych stron, zrozumienie swoich własnych ograniczeń, a następnie znalezienie sposobów na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa czy stabilizacji w życiu codziennym i doświadczania korzyści z własnego rozwoju.

Terapia indywidualna jest dla Ciebie, jeżeli:

◗ masz obniżone poczucie własnej wartości
◗ trudno Ci poradzić sobie z różnymi uczuciami
◗ doświadczasz trudności w relacjach z ludźmi
◗ doświadczasz długotrwałego stresu. Który Cie przerasta
◗ chciałbyś zrozumieć swoje uczucia i zachowania, mieć większą kontrolę nad nimi
◗ chcesz lepiej poznać i zrozumieć siebie
◗ doświadczasz lęku i napięć
◗ masz trudności z realizowaniem zadań

Sesja terapii indywidualnej – to spotkanie z terapeutą trwające około 50 minut. Pacjent uzyskuję pełną diagnozę według indywidualnego zapotrzebowania.